Wszystkie Nasze wykonane prace znajdują się w zakładce: NASZE PRACE

 

W dniu 22.03.2023r. podczas zajęć terapeutycznych , świętowano Światowy Dzień Wody. Światowy Dzień Wody to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 1992 roku, obchodzone corocznie 22 marca. Celem tego święta jest przypominanie mieszkańcom naszej planety, jak ważna dla zdrowia i życia jest woda. Nie bez przyczyny Ziemia jest nazywana Błękitną Planetą - 70% powierzchni Ziemi stanowi woda, ale zaledwie 2,5% to woda słodka, która nadaje się do picia. Brak wody oznacza nie tylko banalne kłopoty w życiu codziennym takie jak, utrudnienia w kąpieli czy spłukiwaniu toalety, których w naszej części Ziemi możemy doświadczyć w trakcie awarii czy remontu wodociągów. Wodę mamy co dzień na wyciągniecie ręki. Wystarczy przecież odkręcić kran. Bardzo rzadko zastanawiamy się nad konsekwencjami jej niedoboru. A brak dostępu do wody pitnej to także śmiertelne choroby i problemy społeczne. Podopieczne podczas zajęć obejrzały filmiki w serwisie Youtube na temat wody a następnie przystąpiono do rozwiązywania różnego rodzaju rebusów, quizów oraz zagadek związanych z wodą. A na koniec każdy zespół otrzymał pamiątkowy Dyplom z okazji uczestnictwa w tym święcie oraz wydrukowaną tablicę jak oszczędzać wodę.

swiatowy dzien wody 22.03.2023 zdj2swiatowy dzien wody 22.03.2023 zdj2

W dniu 21 marca 2023r. podczas zajęć terapeutycznych, wzięliśmy czynnie udział w obchodach ,,Pożegnania zimy- powitania wiosny”. Powitanie wiosny to dla każdego z nas wyjątkowe wydarzenie, ponieważ każdy z nas chce, aby zima odeszła jak najszybciej, a zawitało słońce i zrobiło się już ciepło i zielono. Kilka dni temu podopieczne własnoręcznie wykonały kukłę- Marzannę, którą to właśnie w dniu dzisiejszym spaliliśmy żegnając zimę, a witając wiosnę. Po głośnym powitaniu wiosny i spaleniu Marzanny, mogliśmy po raz pierwszy w tym roku skosztować pieczonej kiełbaski. Podczas tych zajęć także, przeprowadziliśmy pogadankę i obejrzeliśmy filmy dotyczące recyklingu śmieci, ponieważ kilka dni temu a dokładnie 18 marca przypadał Dzień Recyklingu. Po spożyciu pieczonej kiełbaski mieliśmy możliwość odpowiedniego posegregowania powstałych śmieci. Dzięki połączeniu obydwu świąt zajęcia w dniu dzisiejszym przebiegły szybko i świetnej wiosennej atmosferze.

Powitanie wiosny 21.03.2023 zdj2Powitanie wiosny 21.03.2023 zdj2

21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny. To także Dzień Kolorowej Skarpetki, czyli Światowy Dzień Zespołu Downa. Świętujemy go, nosząc kolorowe skarpetki nie do pary i w ten sposób okazując symboliczne wsparcie dotkniętych nim osobom.

down

 

Jak zadbać o zdrowy słuch:

 

Dzięki profilaktyce możemy utrzymać dobry słuch i zmniejszyć ryzyko jego utraty. Co warto robić?

  • unikaj długotrwałego przebywania w hałasie
  • zmniejsz głośność radia, telewizora, odtwarzacza muzyki
  • jeśli pracujesz w otoczeniu generującym hałas, stosuj ochraniacze na uszy
  • zaszczep dziecko przeciw różyczce i zapaleniu opon mózgowych
  • pamiętaj o wczesnej diagnostyce narządu słuchu – dziś są nią obejmowane już kilkutygodniowe niemowlęta
  • nie używaj patyczków do czyszczenia uszu i usuwania woskowiny, jeśli musisz, stosuj środki zmiękczające woskowinę
  • kiedy jesteś narażony na głośny hałas, np. wybuchy fajerwerków, zatykaj uszy
  • pamiętaj o regularnych wizytach kontrolnych u laryngologa i badaniach słuchu – zarówno gdy istnieje zagrożenie utraty słuchu, jak i gdy już masz ubytek słuchu
  • kontroluj przyjmowanie leków ototoksycznych.

FqR22XSXwAEvGZe